Tanie latanie po 50-tce: gdzie szukać tanich lotów?

Można latać z biurem podróży, a można samemu. Co więcej, samemu można tanio latać. Taniego latania można się szybko nauczyć. Gdzie szukać tanich lotów? Podpowiadamy jak to zrobić. 

Bilety lotnicze wcale nie muszą być drogie!

Co więcej, bardzo często są tanie. Kiedyś lataliśmy tylko z biurem podróży, dziś prawie wszystkie loty organizujemy sami. Nie ma oczywiście nic złego w lataniu z biurem turystycznym. Co więcej, czasem lot będzie najwygodniejszy i najtańszy gdy skorzystamy z pomocy biura (lecąc na przykład w najdalsze zakątki świata). Jeśli jednak mamy ochotę polecieć gdzieś na własną rękę to zachęcamy do poniższej lektury.

Gdzie szukać tanich lotów?

Jest wiele serwisów internetowych, które mają wyszukiwarki lotów. Takimi stronami, na których śmiało można szukać biletów są m..in: Fly4free.pl, Kayak.pl, Wakacyjnipiraci.pl i Skyscanner.pl, z którego my najczęściej korzystamy. Szukanie lotów za pomocą tych serwisów jest po prostu wygodne – w jednym miejscu mamy wyświetlone loty różnych przewoźników wraz ze szczegółowymi informacjami. Możemy też od razu porównywać ceny. Warto tam właśnie przeglądać oferty.
Oczywiście można też szukać lotów bezpośrednio na stronach linii lotniczych. Być może dany przewoźnik ma akurat jakąś promocję.

Jak kupować tanie bilety lotnicze

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ceny biletów uzależnione są od różnych czynników. Z reguły wygląda to tak, że:

1. Liczy się data zakupu lotu, czyli… im wcześniej kupimy bilet, tym taniej  

Nie mówimy tu o specjalnych promocjach. Chcąc kupić taniej bilet lotniczy wypatrujmy go możliwie najwcześniej. Ile wcześniej? To zależy dokąd się wybieramy. Do Azji warto szukać biletów nawet 6 miesięcy wcześniej, podobnie do USA. Sytuacja lepiej wygląda, gdy planujemy podróż do Europy. Bilety w dobrej cenie można kupić 2-3 miesiące wcześniej. Chcąc na przykład lecieć na majówkę do Londynu, biletów upatrujmy już w styczniu/lutym (wtedy można kupić bilet już za 200-300 zł/os w obie strony). A zatem, jak tylko już wiemy dokąd chcielibyśmy polecieć, rozglądajmy się za biletami.

2. Lećmy tylko z bagażem podręcznym, czyli…będzie taniej, jeśli zrezygnujemy z “dużych” walizek

Na cenę biletów ma wpływ również to, czy lecimy tylko z bagażem podręcznym czy bierzemy również większy bagaż, który trzeba nadać/rejestrować. Tanie loty to loty tylko z bagażem podręcznym. Jeśli zobaczymy w ofercie niską cenę za bilet to duże prawdopodobieństwo, że obejmuje ona możliwość zabrania tylko bagażu podręcznego. Oczywiście możemy wziąć większą walizkę, ale musimy za nią na lotnisku dodatkowo zapłacić. Nie ma jednych określonych kryteriów bagażu podręcznego. W zależności od przewoźnika różnie to wygląda (dopuszczalne różne wagi, różne wymiary). Bez problemu znajdziemy te informacje na stronach przewoźników.

3. Szukajmy ofert tzw. “tanich linii lotniczych”

Na rynku mamy tradycyjne linie lotnicze takie, jak na przykład LOT czy Lufthansa oraz tzw. “tanie linie lotnicze”. Są to niskobudżetowi przewoźnicy oferujący przeloty po niższych cenach niż tradycyjne linie lotnicze. Do takich tanich linii należą m.in Wizzair czy Ryanair. My korzystamy najczęściej z Wizzair. Zdarza się natomiast, że tradycyjne linie, np. LOT robi promocję i również ma dobre ceny. Oferty zarówno tanich linii lotniczych jak i tych tradycyjnych bez problemu znajdziemy w wyszukiwarkach lotów wspomnianych powyżej ( fly4free.pl, skyscanner.pl itd.)

4. Zwróćmy uwagę na jakim lotnisku ląduje samolot

Duże miasta europejskie potrafią mieć kilka lotnisk. Cześć z nich jest oddalona 15 min od centrum miasta, a część o 2h. Wybór lotniska ma wiec wpływ na cenę biletu. Im dalej od miasta tym zazwyczaj taniej. Tylko później trzeba się jakoś dostać z lotniska do hotelu , zapłacić do dojazd, poświęcić więcej czasu itp. Trzeba o tym też pamiętać.
Przykładem może być Londyn, który ma sześć lotnisk. Bilet na lotnisko “Luton” albo “Stansted” będzie tańszy niż na “London City” czy “Heathrow”. Szukając lotu w wyszukiwarce wybieramy zawsze lot z wybranego lotniska na wybrane lotnisko. Więc zawsze przy cenie będzie informacja – z jakiego lotniska startuje samolot i na jakim ląduje.

4. Warto zwrócić uwagę na członkostwa/karty klubowe, które oferują linie lotnicze

Cenę biletu mogą obniżyć różne karty klubowe, które przy zakupie biletu oferują dane linie lotnicze. Warto się im przyjrzeć (zapoznać z ofertą). Takie członkostwo bowiem może obniżyć nam cenę biletu (i przyszłych biletów) nawet o 30% i więcej.

Będąc uczciwym, trzeba przyznać, że kupowanie biletu lotniczego samodzielnie wymaga cierpliwości i może być na początku trudne. Można się tego jednak szybko nauczyć. Najtrudniejszy pierwszy raz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *