Wyjazd bez biura podróży – od czego zacząć?

Wyjazd po 50-tce na własną rękę, bez biura podróży? Czemu nie?! Nawet, jeśli do tej pory podróżowało się jedynie za pośrednictwem biur podróży, warto spróbować. Szczególnie, gdy teraz wszystko mamy dostępne w Internecie – przelot, hotel, jedzenie, zwiedzanie… I nie przesadzimy jeśli powiemy, że strach ma tylko wielkie oczy, a pierwszy raz jest najtrudniejszy.

O tym dlaczego podróżujemy sami i jak to zrobić, od czego zacząć piszemy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego podróżujemy bez biura podróży?

Przede wszystkim:

  • możemy wybrać termin lotu, który najbardziej nam pasuje
  • możemy tanio podróżować

Loty wcale nie muszą być drogie. Często są wręcz tanie. Kupując bilet wcześniej możemy kupić go w bardzo dobrej cenie. O tym, gdzie i jak możemy kupić tanie bilety, piszemy w dalszej części.

  • nie jesteśmy “uwiązani” jedzeniem

Organizując samemu wyjazd bez biura podróży nie jesteśmy zdani tylko na hotelowe jedzenie. Zazwyczaj wykupujemy w hotelu śniadania ( z wygody), a pozostałe posiłki jemy poza hotelem. Dzięki temu mamy pełną swobodę – możemy po śniadaniu wyjść z hotelu i wrócić kiedy chcemy. W tym czasie możemy plażować, zwiedzać i próbować lokalnego jedzenia. Nie musimy wracać na posiłki hotelowe wyznaczone o konkretnej porze.

  • zwiedzamy taniej

Dawno zrezygnowaliśmy z zorganizowanych wycieczek fakultatywnych. Zwiedzamy na własną rękę. Wypożyczamy samochód na miejscu i ruszamy w drogę, by zobaczyć okolice i pozwiedzać to, co chcemy.

Wyjazd bez biura podróży jest wbrew pozorom bardzo łatwy i przynosi wiele korzyści nie tylko finansowych. Oczywiście są wyjazdy czy sytuacje, w których polecamy skorzystanie z biura podróży. Są bowiem miejsca, w które wygodniej będzie się dostać z biurem niż na własną rękę. Są też momenty, kiedy nie chce nam się niczego załatwiać, chcemy żeby ktoś za nas wszystko załatwił i nie chcemy się martwić, że o czymś zapomnimy. Wtedy jak najbardziej sprawdzi się biuro podróży. Większość jednak wyjazdów można samemu z łatwością zorganizować, do czego zachęcamy. Jak to zrobić? O tym piszemy poniżej.

Chcemy podróżować na własną rękę – od czego zacząć ?

KROK 1 – Znajdź lot (nie nocleg, a właśnie w pierwszej kolejności lot)

Zorganizowanie lotu to ZAWSZE pierwszy krok, który powinniśmy zrobić planując podróż na własną rekę. Po pierwsze dlatego, by uniknąć sytuacji, że zarezerwujemy hotel (kupimy noclegi) a w tym czasie nie będzie akurat lotów, albo przelot będzie bardzo drogi. Po drugie, możemy upolować naprawdę tani bilet. Czasem wystarczy zmienić termin wylotu o jeden tydzień i cena znacznie się zmieni. Taniej i przede wszystkim bezpieczniej jest więc dostosować hotel do lotu, a nie odwrotnie.

Loty są bardzo często tanie. Wystarczy szukać wcześniej. Gdzie szukać tanich lotów? My zwykle korzystamy z popularnej wyszukiwarki lotów – Skyscanner.pl
Jest to wyszukiwarka lotów, która umożliwia również zakup biletu na interesujący nas lot.
My, co jakiś czas do niej zaglądamy i patrzymy gdzie i za ile można polecieć nawet jeśli nie mamy sprecyzowanego kierunku. A nóż trafi się jakaś super promocja. Jeśli mamy konkretny kierunek to szukamy biletów już na 2-6 miesięcy wcześniej.

Jeśli nie mamy sprecyzowanego kierunku, a mamy ochotę gdzieś po prostu polecieć możemy zwyczajnie wyfiltrować z wyszukiwarki Skyscanner.pl loty po najniższej cenie i zobaczyć kiedy i gdzie możnaby pofrunąć. Ostatnio coraz częściej w ten sposób podróżujemy:)

Jak znaleźć tani lot?

Wystarczy wejść na stronę www.skyscanner.pl i tam szukać tanich lotów. Są w bardzo dobrej cenie, często. Można też szukać lotów bezpośrednio na stronach linii lotniczych. Choć skyscanner.pl ma naprawdę dobre ceny i śmiało można tam kupować.

Trzeba oczywiście patrzeć na szczegółowe informacje znajdujące się przy danym locie, aby dowiedzieć się czy jest to lot z przesiadka czy bezpośredni, jaki bagaż możemy zabrać jako podręczny itd.

KROK 2 – Znajdź nocleg

Jeśli mamy już upatrzony lot, czas na hotel. Szukając noclegu z reguły korzystamy z popularnej wyszukiwarki noclegów – Booking.com
Jest jeszcze wyszukiwarka Airbnb, ale nie mieliśmy jeszcze okazji z niej skorzystać. Jakoś Booking.com wydaje nam się najbardziej przyjazny.

Booking.com daje wiele możliwości. Można znaleźć hotel, apartament, domek, pokój koedukacyjny. W centrum, poza miastem, przy plaży itp. Wyszukiwarka jest bardzo rozbudowana i jest w czym wybierać. Bardzo pomocne są również opinie innych gości, które Booking zamieszcza przy każdym obiekcie.

Ostatnio coraz bardziej przychylnie patrzymy na hotele znajdujące się przy lotniskach. Szczególnie, jeśli wyjazd ma charakter city breaku, czyli krótkiego weekendowego wypadu, a z lotniska do centrum miasta jest blisko. Wówczas nie zastanawiamy się co z transportem po wylądowaniu. Świetnym przykładem może być Edynburg, w którym zdecydowaliśmy się na hotel przy lotnisku, z którego do centrum jest moment.

KROK 3 – Zaplanuj transport z lotniska do hotelu

Z lotniska do hotelu możemy dostać się na różne sposoby. Najczęściej: autobusem, pociągiem lub taksówką. Lotniska zazwyczaj są bardzo dobrze opisane, więc bez obaw znajdziemy przystanek autobusowy, na kolejkę czy miejsce postoju taksówek. Najwygodniejsza zapewne jest taksówka, która również jest pewnym i komfortowym środkiem transportu. Zawsze stoją przy lotnisku i nie trzeba specjalnie ich zamawiać, ale zapewne jest to najdroższa wersja przejazdu. Jeśli mamy możliwość dostania się autobusem czy pociągiem to zachęcamy do korzystania z tej opcji. To, czym i jak dojedziemy do hotelu – autobusem/pociągiem – powiedzą nam mapy google.

Mapy google – jak sprawdzić czym dostaniemy się z lotniska do hotelu?

Wystarczy wejść na mapy google – TUTAJ – wpisać lotnisko, na którym wylądujemy i hotel, w którym mamy pobyt. Mapy google, z dokładnym wręcz opisem, pokażą jak najlepiej dojedziemy do naszego hotelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *