Weekend w Edynburgu – co zobaczyć

Edynburg. Stolica Szkocji. Nie jest to wielka metropolia. Nie dajmy się temu zmylić. Miasto ma cudowny klimat. Charakter. Zachwyca spójnością architektury.
Edynburg to idealny pomysł na “city break”. Jakie atrakcje można zobaczyć w weekend w Edynburgu?

Royal Mile – główna ulica starego miasta

Centrum Edynburgu to Stare i Nowe Miasto.
Stare Miasto to część między Zamkiem a Pałacem Holyrood. Obie te budowle łączy Royal Mile – główna ulica starówki. I żelazny punkt każdego turysty. Royal Mile to nie tylko restauracje, puby, sklepy z pamiątkami, kiltami, whisky. Od ulicy odchodzą boczne, małe uliczki – podwórka zwane “Closes”. Warto do nich zaglądać. Mogą kryć ciekawe obiekty np. Muzeum pisarzy (Writer’s Museum w podwórku Lady Stair’s Close). Na Royal Mile nie brakuje też obiektów sakralnych (Katedra świętego Idziego, Archikatedra Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej a także Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Grzegorza).
Royal Mile wznosi się i opada. Zachwyca swą architekturą, pięknymi kamienicami, budowlami i widokami.

Zamek w Edynburgu

Zamek – symbol Edynburga. Szkocji. Historycznie – militarna forteca, jedna z najstarszych w Europie. Położona na wzniesieniu w samym centrum. Mniej lub bardziej widoczna niemal z każdego miejsca, spacerując po mieście będzie nam często towarzyszyć. Kiedyś mieściły się w niej lochy. Dzisiaj zamek ma wartość sentymentalną. Jego bogatą historię można poznać udając się na zwiedzanie. Bilety można kupić przez Internet lub na miejscu. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum pół dnia. Dlatego my poszliśmy podziwiać go z punktu widokowego The Vennel Viewpoint, przy Grassmarket.

THE VENNEL VIEWPOINT – PUNKT WIDOKOWY NA ZAMEK w Edynburgu i GrassMarket

To właśnie punkt widokowy na słynny zamek w Edynburgu. Wchodzi się na schody, z których rozpościera się panorama na zamek. Można go zobaczyć z szerszej perspektywy.
Warto tam pójść, nawet jeśli zwiedzało się zamek od środka. Punkt widokowy znajduje się przy placu Grassmarket, na którym można zakupić pamiątki (o tym, jakie pamiątki przywieźć z Edynburga pisaliśmy TUTAJ), wejść do szkockiego pubu czy sklepu z kiltem.

Victoria street

Warto przejść się ulicą kolorowych kamienic na Victoria Street, na której nie brakuje też sklepików z pamiątkami. Na tę ulicę trafimy idąc z z The Vennel Point przy Grassmarket w stronę Royal Mile.

Holyrood Park -Pałac Holyrood i Queen’s Gallery

Holyrood Park to królewski teren. Zajmują go m.in. wzgórza – to najbardziej popularne, czyli Arthur’s seat, jeziora, klify, królewskie uliczki i wiele innych, zabytkowych obiektów z bogatą historią. na terenie parku znajduje się także Pałac Holyrood – dawna siedziba szkockich władców, która z czasem stała się rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji. Urzęduje tu Królowa Elżbieta II, kiedy przybywa do Szkocji. Pałac dostępny jest dla turystów, można go zwiedzić odpłatnie. Przy pałacu mieści się galeria – Queen’s Gallery, w której możemy zakupić różne “królewskie”pamiątki, przewodniki, książki, pocztówki z królewską rodziną Windsorów, a nawet stylową biżuterię.

Wzgórze Arthur’s seat

Wzgórze Arthur’s seat mieści się na terenie parku Holyrood. Wznosi się na wysokość 251 m. n.p.m.. Kto chodzi po górach to wie, że nie jest to imponująca wysokość. Choć jest to dość niezwykłe, że w centrum miasta jest w ogóle taki szczyt, prawda? W każdym razie nie o wysokość tutaj chodzi. A o drogę, która na szczyt prowadzi. Na wzgórze można śmiało wyjść, by zobaczyć panoramę miasta, morze, zatokę. Droga jest w większości skalista (mniejsze i większe kamienie), więc na pewno trzeba mieć wygodne buty. Trekkingi przydadzą się, jeśli będą Państwo wychodzić w okresie listopad-kwiecień ( wtedy jest mokro i ślisko). Momentami trzeba stawiać większe kroki, więc załóżmy kurtkę a nie płaszcz, który może ograniczać nasze ruchy. I raczej spodnie. Wyjście na wzgórze najlepiej zaplanować w ciągu dnia. Wejście może zając do 40 min, a trzeba jeszcze zejść. Droga nie jest oświetlona, więc lepiej nie ryzykować po zmierzchu. Do bezpiecznego wyjścia wystarczy przygotowanie i odrobina kondycji. A dla widoków przejrzyste powietrze. Zabrakło go, kiedy my wchodziliśmy. Niestety była spora mgła i panorama nie zrobiła na nas wielkiego wrażenia. Niemniej, warto było iść. O tym, kiedy najlepiej lecieć do Edynburga pisaliśmy TUTAJ.

Wzgórze Calton Hill

To kolejne wzgórze w okolicy Nowego Miasta, na końcu ulicy Princess Street ( zakładając, że jej początek jest od strony lotniska). Nieporównywalne do Arthur’s seat. Jest to bowiem niewielkie wzniesienie, na które prowadzą schody. Od strony galerii królewskiej trafimy tutaj spokojnym spacerem. Znajdziemy tu kilka zabytkowych budowli i widok na miasto. Podobno najlepiej tutaj przyjść wieczorem, kiedy miasto jest pięknie oświetlone. My poszliśmy późnym południem i miejsce prezentowało się tak, jak na poniższych zdjęciach.

Princess street i Nowe Miasto

Ulica Princess Street to główna ulica Nowego Miasta, mniej turystycznej części Edynburga. Znajdziemy tu europejskie odzieżowe sieciówki, kawiarnie, puby, bistro. A także z tego miejsca zobaczymy miasto i starówkę z innej strony. A wchodząc w jej boczne uliczki możemy trafić na ciekawe miejsca i dzielnice. Jedną z nich jest Dean Village. Zdania wokół tej niej są podzielone. Jednych rozczarowuje, innym zapiera dech w piersiach. Tak, jak nam.

Dean Village

Będąc w Dean Village zajrzeliśmy na szkocki cmentarz, który przykuł naszą uwagę. Jest to jeden z pierwszych cmentarzy w Edynburgu, z 1846r.! Bardziej, niż cmentarz, przypomina ogród.

I na koniec coś co przypadnie do gustu smakoszom mocniejszych trunków i czego nam się nie udało zobaczyć. Może przy kolejnej wizycie w Edynburgu:)

The Scotch Whisky Experience – historia i DEGUSTACJA WHISKY

Zapewne nie tylko nam, ale również Państwu, Szkocja kojarzy się m.in. z whisky. Słynie z niej cała Szkocja. Jeśli mają Państwo ochotę poznać historię tego trunku i spróbować prawdziwej szkockiej whisky z różnych regionów Szkocji to ciekawą atrakcją będzie The Scotch Whisky Experience. Podobno nigdzie indziej na świecie nie ma, w jednym miejscu, tylu butelek whisky, co tutaj.

Zobacz również: Edynburg: Praktyczne informacje na wyjazd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.