Tanie bilety lotnicze – na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Przy korzystaniu z tanich linii lotniczych występuje tylko jedna zasada – winny jest zawsze pasażer. Wszystko jest na naszej głowie. Pomyłka w najlepszej sytuacji będzie nas kosztować kilkadziesiąt zł więcej, w najgorszej – nie wsiądziemy na pokład samolotu (czego też doświadczyliśmy, ale o tym później).  

Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę, decydując się na przelot tanimi liniami, jak uniknąć wpadek kupując tanie bilety lotnicze. Pierwszy raz zawsze jest najtrudniejszy, potem jest już dużo łatwiej.

Gdzie ląduje samolot tanich linii?

Sprawdźmy, jak daleko jest z lotniska do centrum miasta, do którego jedziemy. Londyn ma na przykład 6 lotnisk, a tylko 2 z nich są w mieście  – na resztę trzeba się dostać kolejką podmiejską czy autobusem. Są też sytuacje, w których nie ma to znaczenia, bo lotnisko jest tylko jedno – np. w Edynburgu czy Barcelonie.

Kiedy najpóźniej można się odprawić online?

To bardzo istotny aspekt. Po zakupie biletu otrzymamy (najczęściej na podany w procesie zakupu adres email) numer rezerwacji. Dzięki temu numerowi możemy się później na stronie przewoźnika odprawić –- wypełnić swoje dane oraz wydrukować kartę pokładową, czyli bilet wstępu na samolot.

Z reguły odprawa online możliwa jest na 24 lub 48 godzin przed odlotem samolotu, ale nie później niż np. 3 godziny. Jeśli nie odprawimy się w tym okresie, zostaje nam odprawa na lotnisku, niestety dodatkowo płatna. Dodatkowo płatne jest również wydrukowanie na lotnisku karty pokładowej. Dlatego nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę – najlepiej odprawmy się wieczorem poprzedniego dnia przed wylotem.

Ciekawą opcją dla osób, które nie mają czasu lub obawiają się własnoręcznej odprawy online, jest nowa usługa wizzair – odprawa automatyczna. Kosztuje dodatkowo 7 zł, a gotową kartę pokładową dostaniemy na maila automatycznie po zakupie biletu. Nie musimy pamiętać o odprawie, wystarczy wydrukować w domu kartę (albo skorzystać z aplikacji wizzair i wyświetlić kartę na lotnisku na smartfonie) i pojawić się na lotnisku o wskazanej na niej porze.

Kiedy najpóźniej można się odprawić na lotnisku?

Jeśli nie zdążymy odprawić się online, pamiętajmy, aby być odpowiednio wcześniej na lotnisku. Tu niestety na nas nikt nie poczeka – jak spóźnimy się choćby minutę, nie polecimy. Nam się też to przydarzyło – wracając z Londynu do Warszawy, byliśmy przy odprawie 35 minut przed odlotem samolotu Ryanair – mimo, że czasu było dużo (lotnisko małe, ruch niewielki) i samolot cierpliwie czekał na płycie lotniska, nie wpuszczono nas na pokład i pozostało nam szukać innego lotu do domu..

Zwróćmy uwagę na wielkość bagażu podręcznego

Wymiar bagażu podręcznego pasażera jest często sprawdzany przy wejściu na pokład samolotu. Dlaczego? Ponieważ za każdy nadbagaż zapłacimy – na lotnisku nawet 100 zł w każdą stronę. I uwaga! Jeśli bagaż ma właściwy rozmiar, ale jest torbą na kółkach, także zapłacimy! Upewnijmy się więc w domu, że wymiary i typ bagażu są prawidłowe, a na lotnisku nie spotka nas przykra niespodzianka.

Ceny dodatkowych usług – z reguły dużo wyższe!

W trakcie zakupu biletu linie oferują wiele dodatkowych usług – wynajem samochodu, parking na lotnisku czy ubezpieczenie na czas wakacji. Zwróćmy uwagę na koszty – np. ubezpieczenie potrafi być nawet 4-krotnie droższe niż to, wykupione osobno (jak to zrobić napiszemy w innym poście).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *