Toruń w 1 dzień – idealny przerywnik w podróży

Toruń jako przerywnik w podróży po Polsce. To miasto idealne na wizytę, kiedy jedziemy gdzieś dalej i chcemy sobie zrobić przerwę. Jeśli mamy ochotę zobaczyć coś ciekawego po drodze to Toruń będzie idealnym pomysłem.

Miasto Mikołaja Kopernika i toruńskich pierników. To, przynajmniej nam, przychodzi jako pierwsze do głowy, kiedy myślimy o Toruniu. Ale to także miasto z architekturą, która nas osobiście zachwyciła. Zresztą, jego Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. I chyba nie ma epoki, która nie zostawiła swoich śladów w toruńskiej architekturze. Jeśli więc mamy czas i ochotę zobaczyć coś ciekawego, na przykład w drodze nad morze, to warto zatrzymać się w Toruniu.

Od zjazdu z autostrady A1, między Łodzią a Gdańskiem, w 18 minut dojedziemy do zabytkowej części Torunia. Patrząc więc na lokalizację i skupienie atrakcji w jednym miejscu to będzie idealny przerywnik. Można więc zjechać z drogi, zaparkować w pobliżu centrum, pospacerować po rynku, pójść nad Wisłę, kupić pierniki, wrócić do samochodu i pojechać dalej. Albo zostać dłużej, przenocować i rano ruszyć w dalszą podróż. Wszystko, zarówno parkingi, jak i atrakcje, są w promieniu jednego kilometra, więc można bardzo efektywnie wykorzystać tę wizytę.

Toruń w 1 dzień – gdzie zaparkować

Zaparkowanie w centrum Torunia, w pewnych godzinach i dniach tygodnia, może być trudne. Co więcej, część starówki wyłączona jest z turystycznego ruchu samochodem. Oczywiście można próbować zaparkować się “na starówce”, ale miejmy na uwadze to, że zabytkowa część miasta, która nas jako turystów najbardziej interesuje, jest objętą strefą płatnego parkowania. A na niektóre uliczki wjazd jest w ogóle niedozwolony. Po drugie, wiąże się to z poświeceniem czasu na znalezienie wolnego miejsca. Dlatego polecamy udanie się od razu na wybrany parking miejski, których nie brakuje w pobliżu starówki. I stamtąd ruszyć na zwiedzanie.

Toruń – bezpłatny parking – blisko starówki

Adres: Toruń, ul. Przedzamcze ( nie jesteśmy pewni, czy to jest dokładny adres, ale dojeżdżając do tej ulicy na pewno trafimy na ten parking)

My znaleźliśmy taki parking przy ulicy Przedzamcze, przy wejściu do ruin Zamku Krzyżackiego. Wjeżdża się bramą, która z pozoru nie przypomina bramy wjazdowej, ale bez obaw – samochód się w niej zmieści. Warto się na nim zatrzymać, bo nie dość, że znajduje się przy atrakcji, od której można zacząć zwiedzanie to jeszcze wszędzie stamtąd blisko. W weekendy jest za darmo, i w sumie nie było żadnego problemu z zaparkowaniem.

Toruń w 1 dzień- atrakcje

Tak, jak pisaliśmy większość głównych atrakcji skupionych jest w promieniu kilometra, więc bez pośpiechu można je zobaczyć w 1 dzień.

Toruń – Ruiny Zamku Krzyżackiego

Adres: Toruń, ul. Przedzamcze 3

W Toruniu znajduje się kilka zamków, ale ten który przygotowany jest dla turystów i który znajduje się przy rynku to Zamek Krzyżacki. Zbudowany przy brzegu Wisły. Tak, jak pisaliśmy powyżej – tutaj znajduje się jeden z parkingów miejskich, więc może to być pierwszy punkt na naszym planie zwiedzania.

Toruń – Spacer nad Wisłę

Adres: Toruń, Bulwar Filadelfijski

Z Zamku od razu można przejść nad Wisłę. Idąc Bulwarem Filadelfijskim miniemy Bramę Mostową po to, aby wejść w kolejną – Bramę Żeglarską. I stamtąd ulicą Żeglarską dojdziemy do Domu Kopernika.

Toruń – Dom Kopernika

Adres: Toruń, ul. Kopernika 15/17 

To dwie gotyckie kamienice. Choć niektórzy mówią, że trzy, a nie dwie należały do rodziny Koperników. Mikołaj Kopernik urodził się pod numerem 15. Tak przynajmniej podają przewodniki. Obecnie znajduje się tutaj muzeum poświęcone życiu i dziełu wielkiego astronoma.

Toruń – Krzywa wieża

Adres: Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą 1

To średniowieczna baszta obronna. W XVIII wieku urządzono w wieży karcer dla kobiet, który później został zamieniony na kuźnię i mieszkania. Jej odchylenie od pionu (około 1,4 metra) powstało już w średniowieczu na skutek niestabilnego, glinianego gruntu.

Toruń – Rynek Staromiejski

Adres: Toruń, Rynek Staromiejski 1

Rynek Staromiejski, czyli gotycki ratusz. Kiedyś był siedzibą władz miasta i sądu, gdzie przyjmowano polskich królów. odbywały się tu liczne parady, ogłaszano wyroki i dokonywano egzekucji. Dzisiaj, zobaczymy piękne kamienice, muzea, kawiarenki, restauracje. Punktem turystycznym jest tu ratuszowa wieża, z której rozciąga się widok na starówkę Torunia. Niestety nam nie udało się wjechać na górę, gdyż zabrakło nam czasu (zdecydowaliśmy się wykorzystać go w planetarium). Na Rynku Staromiejskim znajdziemy też Fontannę Flisaka grającego na skrzypkach, który przypomina o dawnej toruńskiej tradycji flisackiej. Symbol odwołuje się do związku Torunia z Wisłą, dzięki której Toruń mógł się rozwijać kulturowo i gospodarczo. Flisacy tratwami dostarczali do Torunia zboże i drewno – podstawowe artykuły handlu toruńskiego aż do XIX w. 

Toruń – Pomnik Mikołaja Kopernika

Swoje miejsce na Rynku Staromiejskim znalazł także Pomnik Mikołaja Kopernika, który stanął tu ponad 160 lat temu.

Toruń – Planetarium

Adres: Toruń, Stare Miasto, ul. Franciszkańska 15-21

W Toruńskim planetarium mamy dwie możliwości – możemy udać się na seans lub/i zwiedzić wystawę. Seanse to filmy o tematyce dotyczącej wszechświata, wyświetlane na kopule. Siedzi się jak w kinie, a ponad nami, na “suficie” wyświetlany jest film. Jeśli zdecydujemy się na te opcję, warto prosić o miejsca przy ścianie, wówczas unikniemy mocnego przechylania głowy w tył, aby objąć wzrokiem całą kopulę. Z kolei wystawę, idziemy zwiedzać. Obecnie (chyba zawsze) są dwie – Orbitarium i Geodium. Prezentowane są na nich urządzenia i modele, dzięki którym możemy poznać zjawiska zachodzące w kosmosie, powstanie i ewolucję naszej planety. W naszej opinii to było słabe. Dość chaotyczne, niektóre sprzęty nie działały, albo działały ale nie mogliśmy ich uruchomić. Nie było przewodnika. A fajnie gdyby ktoś poinstruował jak korzystać z tych urządzeń, a także powiedział coś ciekawego. W środku jest dosyć ciemno, ciężko się czyta informacje wyjaśniające te zjawiska. Przy dzisiejszych możliwościach technologicznych można byłoby to w bardziej nowoczesny sposób przygotować, aby odbiór był przyjemniejszy. Szczerze powiedziawszy to najsłabszy punkt naszej wycieczki. Może dlatego, że mamy porównanie z Centrum Mikołaja Kopernika w Warszawie. Z drugiej strony, jak tu nie pójść do planetarium będąc w mieście Kopernika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.