Ateny – atrakcje, po które warto pojechać

Ateny. Stolica Grecji. Według legendy jej nazwa bierze się od imienia greckiej bogini mądrości. Antycznych wątków w Atenach nie brakuje. Dosłownie, i w przenośni.
Ateńskie budynki, bloki sprawiają wrażenie jakby zaraz miały na nas spaść. Widać po nich wiek. Ulice jakby smutne. Szczególnie wieczorową porą. A może to przez pandemię. Na ścianach budynków, bramach sklepowych sporo graffiti. Raczej nie przypominają miejskiej sztuki. Ale do Aten nie leci się, aby oglądać miasto, ulice czy architekturę. Tak, jak to bywa w przypadku innych stolic.

Ateny – po co jechać?

Do Aten wybieramy się przede wszystkim po to, aby zobaczyć autentyczne dowody i ślady czasów starożytnych, religii i kultury antycznej. I tutaj z pewnością Ateny nie zawiodą. I prawdę mówiąc to nie Akropol, który jest tak popularny, zrobił na nas wrażenie. To oczywiście nie zmienia faktu, że Akropol no…trzeba zobaczyć.
Dla nas niesamowitym doświadczeniem była chwila spędzona przed więzieniem Sokratesa. Mistyczna była też Agora, która najbardziej pozwoliła nam poczuć ducha starożytnej Grecji. Wrażenie zrobiły również wykopaliska, które Grecy znaleźli podczas budowy metra. Można je podziwiać zza szklanych witryn w podziemiach na wybranych stacjach. Chodząc ulicami warto rozglądać się za szklanymi ekspozycjami, bo pod nimi ukryte są drugie, a raczej pierwsze Ateny. Przez szklane szyby widać ruiny dawnego miasta. Oprócz starożytnej części Aten, nie zawiodła nas też kuchnia grecka.

Ateny – atrakcje, których nie można przegapić

To teraz konkretnie. Co warto zobaczyć. Oto nasza subiektywna lista atrakcji, których nie można przegapić. Kolejność przypadkowa.

1. Agora ateńska – park znanych świątyń i ołtarzy bogów greckich

Co to jest: Dzisiaj Agora to park, do którego wejdziemy odpłatnie. Możemy w nim zobaczyć ruiny świątyń i ołtarzy greckich bogów. Budynki administracji państwowej i antyczne monumenty. W starożytnej Grecji działały tu najważniejsze państwowe urzędy a także odbywały się tu ważne uroczystości. Było to również miejsce handlu, debat politycznych i innych zgromadzeń mieszkańców.
Co tutaj zobaczymy:
Hefajstejon, Stoa Attalosa, Ołtarz Zeusa, pozostałe ruiny starożytnych budynków użytku publicznego, bibliotek i świątyń

Hefajeston

Świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie. Najlepiej zachowana budowla w ateńskiej Agorze.

Stoa Attalosa

Zadaszone Kolumnady, które miały chronić przed deszczem lub słońcem. Dzisiaj możemy tu podziwiać autentyczne rzeźby greckich bogów nawet sprzed 2500 lat.

Ołtarz Zeusa i inne antyczne monumenty

Można pospacerować ścieżkami parku, podążać śladami mitologii greckiej, przysiąść na ławce obok ołtarza Zeusa i przenieść się na chwile w inne czasy.

2.Wzgórze Filoppappou

Co to jest: Wzgórze z kilkoma szczytami, znajduje się niedaleko Akropolu. Na wzgórze warto wyjść przede wszystkim po piękne widoki.
Co tutaj zobaczymy:
Więzienie Sokratesa, Szczyt Pnyks z którego rozpościera się piękny widok na Akropol

3.WZGÓRZE Likavittos (Lycabettus)

Co to jest: Wzgórze z piękną panoramą na Ateny. Restauracją na szczycie. Likavittos jest najwyższym wzgórzem ateńskim (277 m n.p.m.) i chyba najlepszym miejscem do podziwiania zachodu słońca z widokiem na Akropol.  Przed wyjazdem czytaliśmy, że można wjechać tu kolejką, ale my żadnej kolejki tutaj nie znaleźliśmy. Może znowu przez te pandemię:)
Co tutaj zobaczymy:
Widok na Akropol.Piękna panoramę miasta. Tutaj znajduje się też restauracja – idealne miejsce na romantyczną kolację, drinka i zachód słońca.

4. Podziemne Muzeum

Co to jest: To eksponaty wystawione w metrze, znalezione podczas budowy metra. Niektóre z nich sięgają nawet 3000 lat. Trzeba ich szukać, bo ekspozycje są tylko na wybranych stacjach metra. My znaleźliśmy na stacji Placu Syntagma i Evangelismos.
Co tutaj zobaczymy:
Wykopaliska znalezione podczas budowy metra na przykład: flakonik na perfumy, antyczna skarbonka, podstawki pod kadzidełka, a nawet grób.

5. miasto pod miastem

Co to jest: Zachowane fragmenty antycznych Aten znajdujące się pod ulicami miasta. Możemy je odkrywać spacerując ulicami Aten. Wystarczy rozglądać się za szklanymi ekspozycjami na ulicach, bo pod nimi ukryte są ruiny dawnych Ateny. Jeśli też wsłuchamy się w kratki kanalizacyjne to usłyszymy nurt wody – to rzeki, które płyną pod Atenami. Miejmy oczy szeroko otwarte, a zobaczymy miasto pod miastem.
Co tutaj zobaczymy:
Fragmenty dawnych Aten, schody, drogi, groby. A to wszystko pod ulicami miasta.

6. Akropol

Co to jest: Akropol to kompleks świątyń i budowli starożytnej Grecji położonych na wzgórzu ateńskim. Wejście jest tutaj płatne. Generalnie Akropol uważany jest za obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Aten, choć naszym zdaniem (szczególnie jeśli mamy ograniczony czas i budżet) lepiej obejrzeć Akropol z zewnątrz a wejść do Agory, gdzie dużo bardziej poczuliśmy klimat antycznej Grecji. Na Akropolu trwają prace renowacyjne stąd sporo rusztowań, które niestety odbierają urok.
Co tutaj zobaczymy:
Świątynia poświęcona Atenie (Partenon), Świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi (Erechtejon), Teatr Dionizosa (ostatnie dwa zdjęcia- widzimy tu tez zbliżenie na lożę vipowska:)), Odeon Attyka, sanktuarium Artemidy, Świątynia Ateny Nike i inne zniszczone budowle.


.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.