Tatry zimą – jak przygotować się do wycieczki. Informacje dla poczatkujących.
O tym, czy iść zimą na wycieczkę w góry, czy nie decydujemy sami. To dobrze, i niedobrze. Dobrze, bo możemy to iść kiedy chcemy. Tym bardziej, że szlaki w polskich Tatrach są otwarte całą zimę ( z pewnymi wyjątkami). A niedobrze, bo cała odpowiedzialność za decyzje i konsekwencje tej decyzji spoczywają na nas samych.
Nie oznacza to jednak, że w górach jesteśmy pozostawieni sami sobie. Z pomocą przychodzą nam np. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) czy Tatrzański Park Narodowy (TPN), od których możemy dowiedzieć się jakie są warunki pogodowe, zagrożenia lawinowe, warunki na szlakach czy prognoza pogody. Do wędrówki po Tatrach trzeba więc się przygotować jeszcze przed wyruszeniem na szlak.
Tatry zimą – jak przygotować się do wędrówki – garść informacji dla poczatkujących
Będąc jeszcze w domu…:
- Spakujmy odpowiedni ubiór: bieliznę przeciwpotną, polar, spodnie z polaru, kurtkę przeciwwiatrową, najlepiej goreteksową, czapkę, rękawiczki, ciepłe i nieprzemakalne turystyczne buty
- Zaplanujmy wcześniej trasę wycieczki – tu możemy skorzystać z mapy turystycznej, przewodników, górskich książek, Internetu, ponownie – ze strony TPN, porozmawiajmy z tymi, którzy znają szlaki, którymi chcemy pójść.
- Idąc w góry, zapewnijmy sobie towarzystwo. Unikajmy samotnych wypraw. Wybierzmy się z kimś.
- Dowiedzmy się jakie są warunki panujące na szlakach, jaki jest stopień zagrożenia lawinowego czy jaka jest prognoza pogody. Możemy to zrobić na różne sposoby:
– już w domu ( Internet, środki masowego przekazu, strona internetowa TPN: https://tpn.pl/)
– dzwoniąc na informację turystyczna TPN po przyjeździe na miejsce
– na bramach wejściowych do TPN czy w schroniskach
– obserwować na szlakach znaki informujące o zagrożeniu lawinowym
Po przyjeździe w góry…:
- Będąc na miejscu jeszcze raz sprawdźmy aktualnie panujące warunki na szlakach, na które zamierzamy iść, jaki jest stopień zagrożenia lawinowego i jaka jest prognoza pogody. Możemy to zrobić za pomocą:
– zadzwonić do TPN lub TOPR
– sprawdzić serwisy internetowe TPN lub TOPR - Do plecaka zapakujmy:
– termos z herbatą
– wodę i kaloryczne jedzenie (kanapki, słodkie przekąski, owoce) – w obie strony jeśli to będzie dłuższa wyprawa
– przeciwsłoneczne okulary (filtr)
– naładowany telefon komórkowy z wpisanym numerem alarmowym TOPR 601 100 300
– mapę
– kijki
– gotówkę (przyda się nie tylko w schronisku, ale również żeby opłacić parking czy wejście na szlak)
-mogą się przydać: zapasowa czapka i rękawiczki, pelerynę przeciwdeszczowa - Będąc na szlaku zwracajmy uwagę na znaki informujące o zagrożeniu lawinowym. Obserwujmy pogodę ( w Tatrach pogoda jest kapryśna i może bardzo szybko się zmieniać). Przy załamaniu pogody, przy pogarszającej się widoczności, wietrze czy opadach śniegu, gdy zaczynamy mieć problemy orientacyjne lepiej będzie zawrócić.
Wybierając się w góry, bez względu na porę roku, bądźmy bezpieczni. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa. Jakie to są zasady? Pisaliśmy o nich TUTAJ.
Powyższy artykuł został opracowany na podstawie informacji z serwisu Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/
.