Egipt w czasie pandemii-pomysł na wakacje 2021

Wakacje w Egipcie w czasie pandemii. Czy to dobry pomysł? Jak wyglądają obostrzenia, jakie testy trzeba wykonać i czy warto? Zebraliśmy dla Państwa przydatne informacje.

Jeśli szukają Państwo wakacji w dobrej cenie, z pewną pogodą i bez uprzykrzających życie ograniczeń związanych z COVID – 19 to Egipt jest dobrym pomysłem. Sprawdziliśmy i nie żałujemy. Wakacjom w Egipcie w czasie pandemii, w hotelu all inclusive mówimy TAK. Dlaczego polecamy, jakie testy trzeba wykonać, jak wygląda kwestia kwarantanny po powrocie? Te i inne przydatne informacje znajdą Państwo w naszym dzisiejszym wpisie.

Egipt w czasie pandemii: wyjazd z biurem podróży

Jak tylko zostały zmniejszone obostrzenia wykupiliśmy wycieczkę do Egipu. Pierwszy raz od wielu lat skorzystaliśmy z pomocy biura podróży Sun&Fun z oferty wakacje.pl. Zdecydowaliśmy się na wersję all inclusive w hotelu Sunrise Makadii Resort. O samym biurze podróży nie będziemy pisać, bo chyba idealne biuro podróży nie istnieje. Największym minusem naszego wyjazdu było to, że kupiliśmy pobyt na 10 dni, a de facto w Egipcie spędziliśmy 8 dni. I rozumiemy, że w ofertę pobytu biura wliczają przelot tam i z powrotem, ale w naszym przypadku nie można mówić o uczciwości biura. W pokoju hotelowym byliśmy o 3 rano kolejnego dnia. Tak, cały pierwszy dzień nam przepadł. Niestety jest to pewnie praktyka wielu biur, ale zapewne są też takie, które w sposób przejrzysty i uczciwszy sprzedają swoje wycieczki.

Egipt w czasie pandemii: testy – wszystko o testach

Testy – kto i jakie testy musi zrobić

Wybierając się na wakacje do Egiptu musimy być przygotowani (psychicznie i finansowo) na dwa rodzaje testów. Pierwszy – test na Covid-19 tzw. test PCR ( negatywny wynik pozwala nam “wjechać” do Egiptu)
Drugi – test na antygeny ( który robimy po powrocie w Polsce i który zwalnia nas z kwarantanny)

Osoby niezaszczepione – test PCR i test na antygeny

Lecąc do Egiptu…. osoby niezaszczepione muszą zrobić test na Covid-19. Jest to tzw. test PCR, który musi być w języku angielskim. ( więcej szczegółów o teście w dalszej części artykułu)
Po powrocie z Egiptu…. już w Polsce należy wykonać test na antygeny. Negatywny wynik testu antygenowego zwalnia z kwarantanny. Jeśli tego testu, po przylocie do Polski, nie zrobimy to musimy odbyć kwarantannę.

Osoby zaszczepione – tylko test PCR

Lecąc do Egiptu… mimo szczepień, musimy zrobić test na Covid-19 i mieć negatywny wynik. Jest to tzw. test PCR, który musi być w języku angielskim.
Po powrocie z Egiptu…korzyścią szczepionki jest natomiast brak konieczności robienia testu po powrocie do Polski. Trzeba jednak pamiętać, aby na lotnisku zgłosić przy odprawie paszportowej, że jest się zaszczepionym. Inaczej celnik nie zarejestruje w systemie Państwa przylot i dostaną Państwo powiadomienie z sanepidu o kwarantannie.

Test PCR: na czym polega, kiedy i gdzie wykonać

Test PCR, czyli ten który musimy mieć lecąc do Egiptu ( każdy turysta z Polski, bez względu na to, czy jesteśmy zaszczepieni czy nie), można zrobić w Polsce lub na lotnisku w Egipcie.

Test PCR w Polsce…można zrobić w dowolnej placówce diagnostycznej, która oczywiście oferuje takie testy – wystarczy wpisać w google testy PCR i swoją miejscowość i na pewno znajdziemy taki punkt. Można też zadzwonić do miejscowej przychodni. Testy PCR oferują zazwyczaj przychodnie, punkty pobrań czy pobliskie szpitale. Należy tylko upewnić się, że jest to test PCR i że będzie wydany w języku angielskim. Koszt takiego testu (już przetłumaczonego) w zależności od miejscowości wynosi ok 350zł/osobę. Należy mieć negatywny wynik. Test należy zrobić odpowiednio wcześniej tj. max. 72h przed wylotem, bo tylko tyle jest ważny. Warto też np. w biurze podróży wykupić sobie ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki, które może się przydać na wypadek pozytywnego wyniku testu.

Test PCR na lotnisku w Egipcie… tak, test można zrobić po przylocie do Egiptu. Robiony jest na lotnisku. Kosztuje 30$ (ok 120zł więc ok 3x taniej niż w Polsce). My zdecydowaliśmy się na test na lotnisku w Hurgadzie. Polegał na pobraniu wymazu z nosa. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i delikatnie. Bez żadnego bólu. Na wynik testu się nie czeka, po prostu jeśli nie zadzwonią do Państwa/do hotelu do 24h to oznacza, że wynik jest negatywny. Jeśli okazałoby się, że pozytywny to wówczas czekałaby nas kwarantanna w hotelu ( i tu trzeba się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce w hotelu, do którego się wybieramy). My zaryzykowaliśmy. Wyszliśmy z założenia, że Egipcjanom zależy na turystach i na pewno pozytywny nam nie wyjdzie. Dobrze się czuliśmy, byliśmy więc spokojni.

Test na antygeny: na czym polega, kiedy i gdzie wykonać

Test na antygeny wykonują osoby, które nie są zaszczepione. Wykonuje się go po powrocie z Egiptu, w Polsce. Można go zrobić od razu po przylocie do Polski, na lotnisku lub w odpowiedniej placówce gdzie mieszkamy. My wykonaliśmy test na lotnisku (wymaz tylko z nosa)- bardzo szybko, sprawnie i bezboleśnie. Zasada jest taka, że jak nie zadzwonią do 3h to znaczy, że wynik jest negatywny i nie trzeba odbywać kwarantanny.

Powrót z Egiptu: Kwarantanna – dla kogo

Osoby zaszczepione są automatycznie zwolnione z kwarantanny. Po przylocie do Polski nie muszą robić żadnych testów. Udają się zwyczajnie do domu. Należy tylko pamiętać, aby przy odprawie paszportowej zgłosić celnikowi, który rejestruje nasz przylot, że jest się zaszczepionym. Nasza znajoma nie zgłosiła i dostała powiadomienie z sanepidu o konieczności odbycia kwarantanny.

Jeśli nie byliśmy szczepieni to po powrocie z Egiptu trzeba zrobić test na antygeny (szczegóły powyżej). Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny. Możemy wrócić do pracy, wychodzić z domu. Funkcjonować normalnie. Jeśli będziemy mieć pozytywny to czeka nas kwarantanna. Jeśli nie zrobimy testu to również musimy odbyć kwarantannę.

Egipt w czasie pandemii: obostrzenia w hotelu

Wydaje się, że koronawirus omija Egipt szerokim łukiem. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Egiptu i mówili, że oni żyją normalnie. Nie słyszą o przypadkach zakażeń i na przykład w Hurgadzie wszystko funkcjonuje tak, jakby koronawirusa nie było, oczywiście z zachowaniem wskazanej ostrożności.
W hotelu, w którym byliśmy, pokoje i baseny były codziennie sprzątane. W hotelu również czysto. Ręczniki, zarówno pokojowe jak i basenowe, można było wymieniać codziennie (na życzenie). Obsługa w hotelu nosiła maseczki, natomiast goście hotelowi nie mieli takiego obowiązku. W części restauracyjnej nie było skrajnego reżimu. Wszystkie posiłki były w formie bufetu, można było jeść w środku lub na zewnątrz (jeśli było miejsce), niektóre stoiska obsługiwane były przez kelnerów ( kelner nakładał wskazane potrawy), a niektóre można było nakładać samemu. Kolacje często w ogóle były na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Generalnie w żaden sposób jedzenie, spędzanie czasu na terenie hotelu w ciągu dnia i wieczorami nie było w żaden sposób kłopotliwe.

Biorąc pod uwagę fajny klimat, pewną i piękną pogodę, przystępny koszt wakacji i nieograniczające urlopu obostrzenia nie żałujemy wyjazdu, a wręcz polecamy!
Jeśli ktoś ciężko znosi upały to do Egiptu najlepiej wybrać się w maju lub wrześniu. Według nas jest to idealne miesiące. Od czerwca do sierpnia panują tam ekstremalne upały (+40 stopni).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.