Weekend na Dolnym Śląsku – co warto zobaczyć

Korzystając z wakacyjnej aury i możliwości korzystania z bazy hotelarsko – gastronomicznej (co w ostatnich miesiącach nie było taką oczywistością) wybraliśmy się na weekend odkryć nieco Dolnego Śląsku i poczuć jego klimat.

Weekend na Dolnym Śląsku – pomysły i propozycje zwiedzania

Weekend dokładnie zaplanowaliśmy, dzięki czemu udało nam się sporo zobaczyć atrakcji Dolnego Śląska i Gór Stołowych. Jednocześnie zmieściliśmy się 2 dniach weekendu wraz z piątkowym wieczorem.

Punkt pierwszy weekendu na Dolnym Śląsku – Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Wycieczkę po Dolnym Śląsku zaczęliśmy w piątek o godzinie 17 od zwiedzania kopalni złota w Złotym Stoku. To unikalne miejsce w Polsce ma wiele do opowiedzenia, a wycieczka po kopalni z przewodnikiem to fantastyczna podróż przez setki lat jej działalności oraz mnóstwo ciekawostek opowiedzianych w humorystyczny sposób. Zwiedzanie trwa ok 45 minut.

Kopalnia Złota w Złotym stoku – wskazówki

  • Do zwiedzania kopalni proponujemy wybrać popołudnie lub wczesny wieczór  – nie przeszkodzi nam tu zapadający zmrok, a dodatkowo bez znaczenia jest aura. W naszym przypadku akurat padał deszcz, co zupełnie nie miało znaczenia w głębi kopalni.
  • Dobrze zaopatrzyć się w wygodne sportowe buty i bluzę, ponieważ w środku jest dość chłodno (ok 10 stopni).

Punkt drugi weekendu na Dolnym Śląsku – Błędne Skały

Błędne Skały to dla miłośników natury punkt obowiązkowy. Ten skalny labirynt znajdujący się na stokach Skalniaka na wysokości 852 przyciąga swoją magią tysiące turystów. Zwiedzanie labiryntu zajmuje ok 40 minut, choć wydłużyć to może liczba zdjęć, które po drodze zrobimy, czy duży ruch – tym bardziej, że w większości idziemy „gęsiego”.

Błędne Skały Dolny Śląsk Travelpart2

Błędne Skały – wskazówki

  • Warto wybrać wygodne, sportowe buty – w większości idziemy po drewnianych kładkach czy skalnych stopniach, które od wody mogą być śliskie.
  • W labiryncie będziemy mieli do pokonania dość wąskie i niskie fragmenty. Ich przejście wymaga obu wolnych rąk, aby np. móc się chwycić skały. Dlatego ważne, aby takie rzeczy, jak telefon, móc schować do kieszeni czy np. ściśle przylegającej do tułowia saszetki. Niewskazany jest też wiszący na szyi luźno aparat, bo możemy nim uderzyć o skały. Zegarek też warto schować do kieszeni😊.
  • Aby dostać się do Błędnych Skał najlepiej wjechać (jeśli jedziemy samochodem) na górny parking. To koszt 30 zł (uwaga, tylko gotówka), ale unikniemy długiej pieszej wycieczki do początku labiryntu.
  • Wstęp do Błędnych Skał jest płatny, a kasa znajduje się przy samym wejściu.

Punkt Trzeci weekendu na Dolnym Śląsku – Szczeliniec Wielki

Po sobotnim poranku spędzonym na Błędnych Skałach ruszyliśmy na Szczeliniec Wielki. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Należący on do Korony Gór Polski jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów.

Ze szczytu góry rozciąga się piękna panorama. Szlaki zarówno na szczyt, jak i ze szczytu są jednokierunkowe. Wracamy więc inną drogą, która urzekła nas swoim pięknem – podobnie jak Błędne Skały prowadzi przez liczne mini jaskinie i wzdłuż cudownych masywów skalnych.

Całość wyprawy na Szczeliniec to ok 2 godziny. Na szczycie można wypić herbatę i zjeść kwaśnicę w bufecie schroniska PTTK. Ruszając na szczyt parkujemy w Karłowie na jednym z płatnych parkingów. Przejazd z Błędnych Skał na parking pod Szczelińcem Wielkim to ok 15 minut samochodem.

Szczeliniec IWelki Góry Stołowe Travelpart2

Punkt czwarty weekendu na Dolnym Śląsku – obiad w Hospodzie Ceskiej w Dusznikach Zdroju

Po intensywnym dniu wybraliśmy się na obiadokolację do Hospody Ceskiej w Dusznikach Zdroju. Ta klimatyczna restauracja oferuje bardzo bogaty wybór dań kuchni czeskiej i regionalnej. Polecamy! Warto tylko wcześniej zadzwonić i zarezerwować stolik – w sezonie wakacyjnym w porze obiadowej trudno o wolne miejsce. Duszniki Zdrój to także dobre miejsce na nocleg.

Punkt piąty weekendu na Dolnym Śląsku – Skalne Miasto

O Skalnym Mieście mogłaby powstać osobna relacja. Skalne Miasto Adrspach w Czechach to duży kompleks skalny, który magnetyzuje urokiem tysięcy skalnych wieży, oszałamiającej przyrody i fantastycznych widoków.

Na wycieczkę do Skalnego Miasta należy przeznaczyć cały dzień. Dojazd samochodem z Duszników Zdroju  zajmie nam godzinę. My wybraliśmy się tam w niedzielę. Zwiedzanie Skalnego Miasta to ok 2-3 godziny, w zależności od tempa i ilości zdjęć.

Skalne Miasto Travelpart2

Skalne Miasto w Czechach – wskazówki

  • W związku z tym, że jest to już teren Czech, warto upewnić się czy nie ma ograniczeń na wjeździe, najlepiej dzwoniąc bezpośrednio do punktu informacyjnego parku (https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/kontaktni-informace).
  • Na tej samej stronie internetowej kupimy bilety wstępu oraz wykupimy parking. Wtedy wystarczy pojawić się na wybraną przez nas godzinę przy wejściu do Skalnego Miasta, najlepiej z wydrukowanym biletem, który otrzymamy na adres email.
  • Mimo, że wyprawa do Czech trwa kilka godzin, warto wziąć pod uwagę wykupienie jednodniowego ubezpieczenia od kosztów leczenia i NNW. W razie nawet niegroźnego wypadku (np. skręcenia kostki) unikniemy kosztów i komplikacji. Jest to koszt kilkunastu złotych, można to zrobić wygodnie przez Internet, a nr polisy i nr telefonu do zgłoszenia wypadku otrzymamy SMS-em.

Weekend na Dolnym Śląsku – czy warto?

Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania, a nasza wycieczka pozwoliła odkryć jedynie jego niewielką część. Ale była to część przepiękna i zróżnicowana, a my spędziliśmy fantastyczny i aktywny weekend. I na Dolny Śląsk z pewnością jeszcze wrócimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *